Aktywa OFE wzrosły o 2,5 proc. m/m w październiku

Wartość aktywów funduszy emerytalnych wzrosła o +2,5%, tj. o 3,5 mld zł do poziomu 142,8 mld zł w październiku, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Październik, poza nowym rekordem wartości aktywów netto, przyniósł również rekordową wartość przelewów skierowanych do funduszy z ZUS. Łączne środki wysłane do OFE w minionym miesiącu to niemal 2,5 mld zł, z czego 415 mln zł to kolejna transza spłaty zadłużenia powstałego w ubiegłych latach.

Październikowy transfer był o 40 mln zł wyższy, niż dotychczasowy rekord, z listopada roku ubiegłego, jednak stosowany system rozliczeń przelewów z ZUS powoduje, że połowa przekazanej w październiku kwoty powiększy aktywa netto OFE dopiero w pierwszych dniach listopada.

„To wskutek tego październikowy napływ środków do OFE z uwzględnieniem potrąconych opłat szacujemy na 1,1 mld zł, co stanowi jedynie 1/3 zmiany wartości aktywów z ostatniego miesiąca. W sumie, w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku ZUS wysłał do funduszy emerytalnych 15,5 mld zł, czyli o +24% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego”- napisano w raporcie.

W ciągu ostatniego miesiąca najwyższy wzrost wartości aktywów netto zanotowało Generali OFE (2,7%). Kolejne pozycje zajmują trzy największe fundusze na polskim rynku: ING NNP OFE, Commercial Union OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień”.(ISB)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!