3 mln Polaków zmieniło OFE

Konkurencja między Otwartymi Funduszami Emerytalnymi zaostrza się. Walczą one nie tylko o nowych klientów – osoby wchodzące na rynek pracy – ale też podkupują sobie obecnych.

Ten rok jest rekordowy. Jak dowiedziała się w ZUS-ie Rzeczpospolita, OFE zmieniło blisko 452 tysiące osób. To najwięcej w historii istnienia II filaru emerytalnego.

W latach poprzednich fundusz zmieniało 2,6 – 2,7 procent uczestników II filaru. Odsetek ten wzrósł w 2007 roku do 3 procent (OFE wtedy zmieniło 383 tysiące osób), a w tym roku wyniósł 3,4 procent. Od 1999 roku na zmianę funduszu zdecydowało się 2,8 mln osób.

Rzeczpospolita wzrost transferów wyjaśnia rosnącą konkurencją między graczami na rynku oraz wyższą świadomością części klientów, którzy sprawdzają wyniki poszczególnych funduszy i nie zawsze są zadowoleni ze swojego.

Nie bez znaczenia jest też wzrost aktywności akwizytorów. Najbardziej aktywni od 2005 roku są przedstawiciele OFE Axa, które realizuje plan zdobycia do 2012 roku miliona klientów – czytamy w gazecie.

Jednak wzrastającą aktywnością akwizytorów zaniepokojona jest KNF. Nie chce, aby OFE wydawały duże pieniądze na zdobywanie nowych klientów. Tylko przez pierwsze półrocze tego roku na wojnę o klientów wydały 172 mln złotych.

Fundusze są jednak przeciwne ograniczeniom, uważając, że mają prawo do konkurowania między sobą na różne sposoby. Poza tym zakaz podkupowania klientów niemal uniemożliwiłby wejście na rynek nowego gracza.

Przechodzenie klientów do innego OFE możliwe jest cztery razy w roku – w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada.

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!