14 milionów uprawnionych – na OFE stawia 40 tysięcy

Po raz kolejny wracamy do tematyki decyzji wyboru pomiędzy oszczędzaniem na przyszłą emeryturę tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub jednocześnie w ZUS i OFE. Uprawnionych do takiej decyzji jest 14 milionów Polaków. Od początku kwietnia, czyli od momentu, kiedy można składać deklaracje pozostania w OFE takową chęć zgłosiło 40 tysięcy osób. Tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Po niemal miesiącu wydaje się to ilością wręcz marginalną.

Pamiętajmy jednak, że na decyzję mamy czas do końca lipca tego roku. Znając mentalność rodaków (patrząc choćby na składanie deklaracji podatkowych) można się spodziewać, że właśnie w lipcu złożonych zostanie najwięcej deklaracji pozostania w OFE. Prezes ZUS przypomina, że w przypadku wyboru OFE do funduszu odprowadzanych będzie 2,92% podstawy wymiaru składki na przyszłą emeryturę, natomiast 4,38% podstawy będzie trafiało na subkonto w ZUS.

W przypadku, gdy ktoś wybierze tylko ZUS, na subkonto odprowadzane będzie 7,3% podstawy wymiaru składki emerytalnej. Każdy, kto chce zostać tylko w ZUS nie musi składać żadnej deklaracji. Automatycznie zostanie przyporządkowany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Deklaracje muszą natomiast wypełnić i złożyć w odpowiednim terminie osoby chcące oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jak i w jednym z trzynastu Otwartych Funduszach Emerytalnych. (Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa, Bankier.pl)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!