138,5 mld zł aktywów w OFE na koniec listopada

Na koniec listopada br. otwarte fundusze emerytalne (OFE) zarządzały aktywami netto w wysokości 138,5 mld zł. To o 4,4 mld zł mniej, czyli o 3 proc., niż przed miesiącem – podały we wtorek Analizy Online.

To największy spadek aktywów OFE od początku reformy.

„Bezpośrednią przyczyną tak istotnego uszczuplenia majątku były słabe wyniki osiągnięte przez zarządzających funduszami. Średnia stopa zwrotu 15 OFE w listopadzie wyniosła minus 4 proc. i był to najgorszy miesięczny wynik wypracowany przez fundusze emerytalne od początku ich działalności” – napisano w analizie.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że listopad był trzecim najgorszym miesiącem pod względem zmiany wartości głównego giełdowego wskaźnika koniunktury od momentu utworzenia OFE, które zaczęły działać w 1999 r.

W listopadzie br. WIG stracił nieco ponad jedną dziesiątą swojej wartości. Najgorszy był czerwiec 2001 r., gdy główny giełdowy indeks spadł o ponad 16,5 proc.

Dodatkowym elementem, mającym istotny wpływ na zmniejszenie wartości aktywów netto, były rozliczenia czwartej, ostatniej tegorocznej sesji transferowej.

„Według naszych szacunków w ślad za osobami zmieniającymi OFE fundusze przekazały pozostałym graczom nieco ponad 1 mld zł. Z uwagi na stosowany system rozliczeń przepływów z sesji transferowych taka właśnie kwota tymczasowo uszczupliła aktywa netto funduszy” – podali analitycy.

W listopadzie najlepiej wypadły największe fundusze: aktywa lidera CU OFE spadły o 2,6 proc., a spadek środków dwóch kolejnych największych graczy stopniał o mniej niż 3 proc (ING Nationale- Nederlanden i PZU Złota Jesień).

Najgorsze wyniki miał Aegon OFE, którego aktywa spadły o 6,1 proc., dwa razy bardziej niż rynkowa średnia.(PAP)

Emerytury nie są Ci obce? Dodaj komentarz!